
TUBBERGEN – Sinds de introductie in 2017 heeft de Wildbeheereenheid (WBE) Tubbergen inmiddels honderd akoestische wildredders kunnen uitgeven. De wildredders worden ingezet binnen het werkgebied van de WBE Tubbergen maar ook andere WBE-afdelingen in Nederland volgen dit voorbeeld. Er zijn leveringen naar het Westland, Zeeland, Brabant en Noord-Nederland gegaan. De hoge toon die de akoestische wildredder produceert is van ver te horen. Het is een klein apparaatje dat op de voorkant van de trekker is gemonteerd en heeft een geluidsbereik van minimaal 25 meter. Boeren, loonwerkers en natuurbeheerders zijn enthousiast.
Peter Venhuis is de man die het apparaatje naar Noord-Oost Twente bracht. Hij is veehouder, jager en bestuurslid van de Wildbeheereenheid Tubbergen. Als bestuurslid is hij coördinator van de biotoop- en faunacommissie. Venhuis jaagt net over de grens in Duitsland. Hierdoor kwam hij in aanraking met de wildredder. “Het apparaatje zorgt voor veel minder maaislachtoffers. In Duitsland is een reductie van het aantal slachtoffers gerealiseerd van 60-70 procent”, vertelt hij. “In Tubbergen hebben we de gegevens nog niet op een rij, maar de ervaring leert dat ook hier het aantal slachtoffers afneemt als je het apparaat gebruikt. We zien de dieren langs het veld weglopen.” Diverse boeren in de gemeente Tubbergen gebruiken de wildredder al en de loonbedrijven Wesselink uit Manderveen, Poppink uit Reutum en Nijmeijer-Kuipers uit Nutter hebben het op een aantal maaicombinaties gemonteerd. Het apparaatje wordt aan de voorkant van de trekker bevestigd en kan via een kabel op een elektriciteitsaansluiting van 12 volt in de cabine worden aangesloten.
Alertheid blijft belangrijk
Via het stimuleringsfonds van Rabobank Noord- en West Twente konden vorig jaar 34 wildredders worden uitgedeeld aan boeren en loonwerkers in de omgeving. Nu zijn ze via de wildbeheereenheid voor € 50,- verkrijgbaar voor leden van de Wildbeheereenheid Tubbergen en LTO Noord-afdeling Noord-Oost Twente. Niet-leden betalen € 60,-. De akoestische wildredder zorgt vooral voor minder slachtoffers onder hazen, jonge reeën, en diverse bodembroeders. Al is bij jonge reeën nog steeds alertheid van belang. “Als ze nog jong zijn, lopen ze niet weg, maar drukken ze zich. Ze zijn dan nog minder zichtbaar”, vertelt Venhuis. “Het is nog steeds belangrijk om het veld vooraf te inspecteren.” De agrariër annex jager zet op zijn eigen percelen ook ballonnen neer, de dag voordat hij gaat maaien. Daardoor mijden dieren het perceel. “Je moet dat niet enkele dagen van tevoren doen, dan werkt het niet meer. Reeën raken er dan aan gewend.”
Landschap Overijssel
Naast boeren en loonwerkers gebruikt ook Landschap Overijssel een akoestische wildredder. “Het idee is door ons met open armen ontvangen”, vertelt Rick Staudt, terreinbeheerder in Noord-Oost Twente. “Wij maaien natuurlijk grasland. Dat doen we op een andere manier dan boeren. Minder breed en snel dan op het grasland van boeren. Toch vallen er bij ons ook slachtoffers. Wij willen het als natuurorganisatie natuurlijk zo perfect mogelijk doen. Daar is dit een heel goed middel bij.” Staudt is blij dat ook boeren het belangrijk vinden om wild te beschermen. “Wij staan wel eens tegenover elkaar, maar hierin hebben wij een gezamenlijk belang. De jagers komen zowel bij ons over de vloer als bij boeren. Ze vervullen een mooie brugfunctie.”
Meer maatregelen
De wildverdrijver is één middel. Volgens Staudt is er echter meer nodig. “Van binnen naar buiten maaien, bijvoorbeeld. En een palet aan maatregelen zorgt voor nog minder slachtoffers.” Daar is Venhuis het mee eens. De wildbeheereenheid geeft veel voorlichting aan boeren. “Veel mensen denken dat we alleen schieten, maar kennisuitwisseling is een belangrijk deel van ons werk. Tijdens bijeenkomsten leggen we uit hoe boeren het aantal maaislachtoffers kunnen verminderen.”
Drone
De Weidevogelwerkgroep Geesteren wil een drone met warmtebeeldcamera aanschaffen. Venhuis: “Als WBE Tubbergen willen we hierin ook meedenken en samenwerken. We moeten met elkaar zorg dragen dat we het aantal maaislachtoffers kunnen reduceren.” Komend jaar wordt ook een inventarisatie gedaan voor het gebruik van de wildredder bij het aanbrengen van mest op graslanden en bij het onderwerken van de nagewassen op de akkers. De combinanten van Jachtcombinatie Herickhave in Fleringen, met een oppervlakte van circa 130 hectare, hebben drie wildredders gekocht die ze in bruikleen geven aan grondgebruikers binnen hun jachtveld.